שיפוצים בבית איך להתגבר על האתגרים בתקופת השיפוצים בבית

שיפוצים בבית יכולים להפוך לחוויה נעימה ומגבשת. אך במקרים הפחות אופטימיים, מדובר על תקופה שיכולה להפוך לסיוט בלתי נשכח עבור כל התא המשפחתי. אם כן, איך ניתן להפוך את התקופה המאתגרת לחוויה בלתי נשכחת שתשאיר טעם של עוד? על האתגרים ועוד טיפים חשובים במאמר שלפנינו. מוכנים? יוצאים לדרך.

שיפוצים בבית – מאיפה מתחילים?!

נשמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה:

מתחילים מלנשום. יושבים, נושמים עמוק, אחרי מקלחת טובה, בסוף היום וכשהילדים כבר ישנים. ניגשים למלאכת התכנון בישוב הדעת, עם כוס תה וכמה עוגיות.

מתכננים ומגיעים להסכמות על עיקרי השיפוץ

חשוב לכתוב את הדברים על נייר פעם ראשונה. לעשות תיאום ציפיות בין בני הזוג – אולי החלק החשוב ביותר בתהליך!

כמה עדיף לפתור את הדברים בנחת, לפני שבכלל מתחילים להזיז ולעטוף רהיטים. תיאום הציפיות בשלב הראשון מביא אותנו ליישור קו מסוים שמביא את שני בני הזוג למצב בו הם יודעים (פחות או יותר) לקראת מה הם הולכים. הציפייה היא משותפת, התוצאה הרצויה ידועה מראש, וכמובן – מוסכמת על כל הצדדים. 

חשוב לפתור את הבעיות כשהן קטנות

כאשר מגיעים לצומת דרכים במהלך השיפוץ ונאלצים להגיע להחלטה, זה כרוך לרוב בהרבה לחצים, כעסים מיותרים וגם באי נעימות מול בעלי המקצוע שמובילה בסופו של יום לעוד הוצאות מיותרות. אז חבל על עוגמת הנפש, בואו נפתור את זה בדיונים הראשונים, מבעוד מועד וככה נוכל לחסוך אי נעימויות מכולם.

מתייעצים עם אדריכלית מנוסה – הפגישה מתקיימת בבית המיועד לשיפוץ

חשוב להגיע לשלב הזה רק לאחר שהגענו להבנות בשלב הראשון, הבנו מה אנחנו רוצים ובעיקר מה אנו מסוגלים במסגרת התקציב שאנו הולכים להקדיש לשיפוץ.

כשמגיעים לפגישה עם האדריכלית אחרי שיש בידינו אפיון מסוים (מפורט יותר, מפורט פחות, לא כזה משנה, העיקר שהדברים יהיו ברורים לכולם). הסיטואציה נוחה ופשוטה יותר עבור כולם.

האדריכלית יודעת ומבינה את הציפיות של הזוג. מכירה את מבנה הבית ומה היכולות המקסימליות שניתן להוציא בשיפוץ. ובעיקר יודעת מה תקציב השיפוץ העומד מולה. כל אלו יחד הם גורם מכריע וקריטי להצלחת פרויקט שיפוצים בבית.

מכינים את כל התא המשפחתי לקראת התהליך.

אחרי שישבנו עם האדריכלית וקיבלנו יותר פידבקים והכוונה. נוכל להעביר את התהליך הצפוי בצורה ברורה יותר לילדים שלנו.

את השיחה הבאה נקיים עם הילדים בזמן ארוחת הערב המשותפת. השיחה חייבת להיות באווירה חיובית ומשוחררת. חשוב להעביר להם שכולנו יחד נכנסים לתקופה מלאה בחוויות, אתגרים ובעיקר גיבוש לכל המשפחה.

אם נכניס אותם לסיטואציה שבה אולי נאלץ לגור יחד 3 אחים בחדר אחד לתקופה של שבועיים-שלושה. הדבר יאפשר להם לעכל את זה מראש ואולי אפילו לתכנן בצורה שיתופית את חלוקת החדרים החדשה לתקופת השיפוצים. 

כשעושים הקדמה בשיחה משותפת ובסבלנות, זה יכול ליצור חוויה כיפית עבור הילדים. חוויה שתגרום להם לתכנן את התקופה יחד עם ההורים, דבר שיגרום לשיתוף פעולה בוגר במהלך תקופת השיפוצים בבית.

מחר זה קורה, השיפוצים מתחילים!

הטבע האנושי שלנו גורם לנו לפעמים להתנהג בצורה שגרתית גם כשאנחנו נכנסים לתקופה הכי לא שגרתית. זה חטא שאנו נוטים לחזור עליו לפעמים קצת יותר מדי. הוא קורה מכיוון שאנחנו אוהבים את השגרה ולא רוצים יותר מדי הפתעות וסטייה מאזור הנוחות שלנו לעתים קרובות מדי.

לכן עלינו להכיר בתכונה זו והפעם להגיע מוכנים, בוודאי כשמדובר על תקופת שיפוצים בבית.

זוכרים את השיחה הראשונה בה תיאמנו ציפיות? יופי, כי בה אנו אמורים גם לגבש "תכנית עבודה" מסודרת לתקופה השיפוצים.

זה מתחיל בהשכמות הבוקר המוקדמות. חשוב להכיר: בעלי מקצוע שמתעסקים בשיפוצים יעדיפו להתחיל לעבוד מוקדם בבוקר, זה טוב גם עבורכם, לייעול התהליך!

אגב, טיפ קטן: הכריכים שהיינו רגילים להכין כל בוקר, צריכים להיות מוכנים עוד בערב שלפני כן. הכינו את הכריכים אחרי שהילדים הלכו לישון – הם אינם חייבים לדעת שהכריכים מקורם בלילה שלפני…
אם נכין את ארוחת הבוקר, עוד בערב, הדבר ימנע מכולנו "הפתעות מפונקות" על הבוקר בשעת היציאה המוקדמת.

הבנתם את הפואנטה, מכינים בערב מה שיכול לחסוך הרבה זמן בבוקר, נעבור בקצרה על הרשימה ההכרחית:

  • כריכים לביה"ס
  • חומרי גלם לארוחת הצהריים (מה שניתן להכין מראש, לדוג': להפשיר עוף, להרתיח תפו"ח, לחתוך סלט ירקות בלי לתבל ועוד)
  • להכין את הילקוטים עם מערכת השעות, תיק סגור ומוכן ליציאה
  • למלא בקבוקי מים ולשים במקרר לשליפה מהירה
  • להכין את הבגדים בצורה מסודרת
  • לארגן את הכביסות של היום שחלף
  • ללכת לישון רק אחרי שהבית מסודר לבוקר יעיל

אגב, למי שמתפלל: כדאי בתקופה זו לפחות להקפיד לקום מוקדם לתפילת הנץ, זה בהחלט טיפ נהדר שיכול לעזור להורה המתפלל לעבור את היום בשלום יחד עם כל המשפחה.

אוקיי, השיפוצים התחילו, מה עכשיו, איך שורדים?

התחלתם לשפץ? מזל טוב, והמון בהצלחה! אל תדאגו, בסוף זה יעבור. וכנראה שתהיו מרוצים מאוד מהתוצאות. ובכל זאת, איך עוברים בשלום את תקופת השיפוצים בבית? אחרי כל ההכנות שעשינו?

חשוב לשמור על התא המשפחתי מגובש כל יום מחדש, לא לוותר ולו על ארוחת ערב אחת ביחד! גם אם זה דורש מאיתנו לפעמים לצאת לאכול יחד בחוץ. להזמין יותר פיצות וכד'. הדבר הכרחי לעבור את התקופה בשלום!

כדאי לדבר כל יום על התקדמות השיפוץ. לעורר תגובות חיוביות אצל הילדים, לדוג' "ואוו, ראיתם איזה מדהים יצא החדר של יעלי? הצבע החדש משתלב ממש יפה על הקיר עם הרהיטים החדשים" וכמובן על זו הדרך לשאר הילדים בבית. הדבר מייצר אנרגיות טובות אצל הילדים לגבי השיפוץ. והם מבינים ששווה לחכות בסבלנות לתוצאה הסופית.

חשוב תמיד לדבר איתם בלשון של סבלנות. להבין את האתגרים והמצוקות שנוצרו במהלך תקופת השיפוצים בבית אבל כן להכניס לפרופרציה ולאופטימיות.

אוקיי, סבלנות עם הילדים והכל ברור לגמרי, אבל… מה עם הזוגיות שלנו?

אז בחיים כמו בחיים תמיד עמוס. חשוב להכין את עצמנו בעבודה היומית לקראת תקופת שיפוצים בבית. מה הכוונה? כחודש בערך לפני תחילת השיפוצים, להתחיל להוריד עומסים בעבודה. להגיע למצב שבתקופת השיפוצים התפוקה תהיה על 60-70% מהרגיל וזה עדיין יהיה בסדר. עבור הלקוחות, עבור המנהל/ת ועבור העמיתים לעבודה השוטפת.

כל אחד ומקום העבודה שלו, בהתאם למסגרת תפקידו. חשוב להכין את הקרקע ולהגיע לתקופת השיפוצים שלכאורה אין יותר מדי לחץ ממקום העבודה. זה קריטי לסבלנות שלנו בבית עם הילדים, למענה השוטף שלנו מול בעלי המקצוע, והכי חשוב: זה קריטי להמשך טיפוח זוגיות בצורה ראויה, גם בתקופה כה עמוסה!

דווקא בתקופה זו כדאי ומומלץ להזמין בייביסיטר לפחות פעם בשבוע

הבריחה הזו מהבית, רק אתם, כשהילדים כבר הלכו לישון וכל הדברים מסודרים ליום שלמחרת. בדיוק כמו שהגדרנו בתכנית העבודה, לא לשכוח!

זה משחרר בהחלט לצאת לסיבוב ברגל, בין אם לחוף הים לאכול גלידה או אולי אפילו לצאת למסעדה נחמדה. לדבר על הדברים בצורה נעימה, על הדברים הבלתי צפויים שנוצרו במהלך השבוע מול בעלי המקצוע. לסדר את הדברים יחד ולהגיע להבנות חדשות במידת הצורך בנוגע לשיפוץ.

משהו נוסף חשוב בנוגע לזוגיות בריאה במהלך השיפוצים בבית: הגדירו מי מכם הולך לנהל את השיפוץ מול בעלי המקצוע. חשוב שיהיה איש קשר אחד מול בעלי המקצוע. זה יכול להיות הגבר וזו יכולה להיות האישה. זה תלוי בכם בלבד, הגיעו להחלטה נבונה יחד כדי למנוע אי נעימויות ודברים סותרים בין בעלי המקצוע לביניכם.

היצמדו לתכנית השיפוץ שבנינו עם האדריכלית, הקפידו לשמור על קשר שוטף עימה לאורך השיפוץ

כדי להגיע לתוצאות הרצויות ולחסוך פערים של אי הבנות בגמר התהליך. חשוב לבצע את השיפוץ בליווי שוטף ומקצועי של אדריכלית מנוסה בשיפוצים בבית. מעבר לתכנון של האדריכלית, חשוב לתאם ציפיות לאורך כל הדרך מול בעלי המקצוע. רמת הדינמיקה והניהול תיקבע על ידכם יחד עם האדריכלית במהלך פגישת תיאום ציפיות, לאחר שהחלטתם לצאת יחדיו לדרך המשותפת.

לסיכום, מה עלינו לעשות כדי לעבור בשלום את תקופת השיפוצים בבית?

הכנה מקדימה זה שם המשחק: אם נגיע מוכנים לתהליך, גם מבחינה מנטלית וגם מבחינה ארגונית פיזית, נוכל להוציא מהתהליך רק דברים טובים ולעבור בשלום את כל האתגרים שלפנינו.

התמדה במהלך הדרך: אפשר לתכנן במשך חודש שלם ובסופו של דבר בפועל לא ניישם כלום. זו לא חוכמה גדולה… חשוב להתמיד ולהראות לילדים את המידה הנפלאה של ההתמדה. איך כל ערב מחדש עומדים ביעדים שהצבנו לעצמנו וקמים לעוד בוקר מוצלח ומהיר!

סבלנות, סבלנות ועוד קצת סבלנות: אז בוודאי שכדי לעמוד בכל אלה, דרושה המון סבלנות. איך רוכשים אותה? זה כבר סיפור למאמר אחר… עד אז, השתדלו להתאזר בסבלנות ולזכור שאנו רוצים לשפץ את הבית, ולא להרוס אותו 🙂

הרבה הצלחה במהלך השיפוצים בבית שלכם! אם אתם לקראת התהליך וצריכים ייעוץ וליווי של אדריכלית מנוסה, אני כאן בשבילכם. נתראה במאמר הבא 🙂

שיתוף פוסט

פתיחת שיחה
שליחת הודעה מהירה
היי,
איך אפשר לעזור לך?

     מתנה!     

במיוחד עבורכם  - צ'ק ליסט למשפץ הטרי, מתחילים בתהליך שיפוץ? כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול!

בלחיצה על הכפתור הנני מאשר/ת קבלת דיוורים

דילוג לתוכן