הקשר בין פסיכולוגיה האנושית לצבע

עיצוב הפנים בראשית דרכו מתייחס לפני הכל לאדם הפרטי, לפסיכולוגיה האנושית, לצרכיו של הלקוח. אין ספק שלחלל החדר ואו המבנה בו אנו שוהים ולעיצובו יש חלק משמעותי וניכר על התחושה שלנו, על האווירה, ועל הרוח השוררת בחדר.

 

ההיבט הכי חשוב לאדם בנושא עיצוב הפנים – הוא הקשבה ללקוח לצרכיו ולדרישותיו, כגון: בית שמארח הרבה, פרטיות, וגם פתרונות לדברים "הפשוטים" כמו כיבוי האור בהישג יד, או מעבר נוח להליכה בבית.

נשמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה:

אחד מהבחירות המשפיעים שלא ניתן להתעלם מהם על ההיבט הפסיכולגי של האדם השוהה בחדר הוא הצבעים. כל צבע מביא עמו תחושה אחרת צביעת תקרה בגוון כחול בהיר, הינה דוגמא ליצירת רושם של קלילות, דימוי של תנועת אוויר ולשמים. או צביעת קירות הבית בגווני אדמה פסטליים, שמשרים אווירה רגועה, חמה ומחוברת לאדמה.

על נושא הצבעים הרחבנו רבות במאמר בפני עצמו שתוכלו לקרוא – למעבר למאמר בנושא הצבעים לחצו כאן.

מעצבי הפנים אשר מתחילים את תהליך העבודה אל מול הלקוח ומסייעים לו בהתאמת הדירה או החלל עליו הם עובדים מחויבים להקשיב לצרכיו של הלקוח הן מבחינה פסיכולוגית והן מבחינה עיצובית.

בשנים האחרונות עולם המחקר נותן לעיצוב פנים יש מקום רב יותר לקשר בין בריאות האדם לבין עיצוב פנים. הסיבה לכך טמונה בעלייה באיכות החיים שלנו, בתרבות, ועליית תחום עיצוב הפנים בפרט.

לדוגמא במוסדות רפואיים שמים את כובד המשקל והדגש על פונקציונאליות, מוסדרות מסוג זה דואגים למשל לפתחים גדולים, שהתנועה והמעבר בין החדרים תהיה בקלות יתרה ולחדרים ייכנס אוויר מבחוץ שיעניק תחושה נעימה יותר דבר שעשוי להשפיע פסיכולוגית בצורה חיובית על החולה.
ודבר זה בא לידי ביטוי באופן ממשי גם במחקרים שנערכו והתוצאות מוכיחות כי עיצוב מדויק של החללים הפנימיים של מוסדות בריאותיים תשפיע באופן ישיר על יכולת ההחלמה של החולים.

דוגמא לחדר כזה: ככל שהחדר יהיה בעיצוב נוקשה וקודר כך החולה צפוי לסבול מיתר לחץ דם, מהזיות, חרדות, סטרס ולכן צפוי לצרוך יותר משככי כאבים.

ולכן הדרך הנכונה לעצב את חלל הפנים הוא עיצוב בצורה חיובית שתשרה רוגע על החולה, ולאפשר לחולים גישה מהירה לאזורים שישרו אווירה חיובית ולחסום גישה לאזורים שהאווירה בהם שלילית ושימוש באלמנטים טבעיים כגון: גישה לנוף טבעי או במידה ואין חלון, אז שילוב של פרחים ומוטיבים טבעיים יכולים בהחלט להביא לשיפור האווירה השוררת בחדרו של החולה.

שיתוף פוסט

פתיחת שיחה
שליחת הודעה מהירה
היי,
איך אפשר לעזור לך?

     מתנה!     

במיוחד עבורכם  - צ'ק ליסט למשפץ הטרי, מתחילים בתהליך שיפוץ? כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול!

בלחיצה על הכפתור הנני מאשר/ת קבלת דיוורים

דילוג לתוכן